Érdekes fizika

Friss topikok

Ködgép

2013.03.14. 15:53 Bakos Bánk Tamás

Ködképződés szemléltetése

Hozzávalók

  • átlátszó befőttes üveg
  • jól záródó tető az üvegre, melybe egy csődarab van illesztve
  • gyufa
  • erős tüdő vagy egy szívó pumpa

Az elkészített eszköz

IMG_0173.JPG

A kísérelt leírás

Öntsünk egy kevés vizet az üvegbe, zárjuk rá a tetejét és egy kicsit rázzuk fel benne a vizet, hogy a faláról is párologhasson a víz. Dobjunk égő gyufát az üvegbe, várjuk meg amíg a füst eltűnik. Hirtelen szívjuk ki a levegőt az üvegből. Azt tapasztalhatjuk, hogy az üvegben sűrű fehér köd keletkezik.

Magyarázat

Az elpárolgó vízrészecskék elkeverednek a levegőben, a levegő relatív páratartalma közel maximális lesz. (Több vízgőzt a levegő az adott hőmérsékleten már nem tud tartalmazni, azaz telítetté válik.) A levegő kiszívásával csökkentjük az üvegben lévő nyomást, ez a nyomáscsökkenés lehűti a levegőt. A hőmérséklet csökkenésével csökken a levegő vízgőz megtartó képessége, a víz részecskék kicsapódnak a levegőben láthatatlanul lebegő füst részecskékre, ezt látjuk ködnek.

A ködképződést nagymértékben segíti, ha a levegő sok lecsapódási magvat (koszt) tartalmaz, ez az oka, hogy szennyezett légkörű településeken sokkal gyakoribb és erősebb a ködképződés.

Egy köbméter levegő 23 C-on 20,6 gramm, 40 Celsiuson 50 gramm, azaz fél deci vizet képes maximálisan tárolni.

videó

Szólj hozzá!

Címkék: köd pumpa vákuum

A bejegyzés trackback címe:

https://bakosbank.blog.hu/api/trackback/id/tr665118493

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása